Terbiyesiz İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?
20 Haziran 2024

Terbiyesiz İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe çorbası yapmak, mutfakta deneyimli olanlara pek de zor gelmez. İşkembeyi pişmeye hazır hale getirmek ve piştiğinde çorbada beyaz renkte olmasını sağlamak onlar için kolaydır. Dışarıda çorbacılarda içtiğiniz işkembe çorbasını hiç aramazsınız. Lezzetli bir işkembe çorbası içebilirsiniz. Tabii bunun için bazı püf noktalar da var.

Öncelikle, işkembeyi pişirmeden önce biraz elma sirkesi içinde 2-3 saat kadar bekletirseniz, kolayca piştiğini göreceksiniz. Bunu limon suyuyla da yapabilirsiniz. Daha sonra işkembeyi unlu suyun içinde iyice yıkamalısınız. Bu, işkembede istenmeyen ağır kokunun gitmesini sağlayacaktır. Bu aşamalardan sonra işkembe, çorba pişirmeye hazır hale gelir.

Şimdi, terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır ve pişme süresi ne kadardır, bunları tarifimizde bulabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

Terbiyesiz İşkembe Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
  • 750 gram dana işkembe (temizlenmiş ve ayıklanmış)
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2-3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 2 yemek kaşığı tercihen zeytinyağı
  • Sirke veya limon suyu
  • 3-4 diş sarımsak
  • Yeterince tuz

İşkembeyi belirttiğimiz gibi pişmeye hazır ettiğinizde hemen çorbayı pişirmeye başlayabiliriz. Düdüklü tencerenin içine işkembeyi hiç doğramadan koyun. Üzerini iki parmak geçecek kadar su ilave edin ve ocakta pişirmeye başlayın. İşkembe biraz zor piştiğinden, düdüklü tencerenizin özelliğine göre en az 45 dakika, en fazla 1,5 saat içinde işkembe pişecektir. Piştiğinde düdüklü tencereden işkembeyi kevgirle alarak süzgecin içine koyun. Burada biraz soğuduğunda çorbaya uygun büyüklükte doğrayın. Genellikle küçük parçalar işkembe çorbasında daha fazla tercih ediliyor. Fakat bazı yörelerde tuzlama gibi isimlerle işkembe çorbası iri parçalar halinde kullanılabiliyor. Tercih sizin.

Bu aşamalardan sonra çorba tenceresine sıvı yağı koyarak kızdırın. Buna unu ilave ederek kavurmaya başlayın. İçine işkembe suyunu azar azar ilave edin. Topaklanmaması için de sürekli karıştırın. Su kaynayınca içine doğradığınız işkembeyi ilave edin. Ocaktan indirmeden önce de tuzunu ve dövülmüş sarımsakları içine atın. Terbiyesiz işkembe çorbası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, tarifimizden pek de zor olmadığını gördünüz.

Çorbanızı servis kaselerine alarak, üzerine sos tavasında kızdırdığınız kırmızı toz biberli tereyağından gezdirin. Sıcak olarak terbiyesiz işkembe çorbasını ikram edebilirsiniz. Yanında limon dilimi ve sirke sunumu da yapın.

Afiyet olsun.

Terbiyesiz İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İşkembe Nasıl Pişirilir?

İşkembe Nasıl Pişirilir?

Editörün Seçtiği

İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oktay Usta İşkembe Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Oktay Usta İşkembe Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Dana İşkembe Tarifi ve Malzemeleri

Dana İşkembe Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli İşkembe Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli İşkembe Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Temizlenir?

Bebeklere İşkembe Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere İşkembe Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İşkembe Nedir ve Nasıl Yapılır?

İşkembe Nedir ve Nasıl Yapılır?