İşkembe Çorbası Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?

İşkembe Çorbası Kaç Kalori, Türk mutfaklarında sıklıkla pişirilen bir çorba çeşididir. Hemen hemen her mutfakta karşılaşılır. İşkembe çorbası az malzemeler ile hazırlanır ve özellikle kışın tercih edilir. Her yörede farklı şekillerde hazırlanır. İster terbiyeli, nohutlu, tavuklu ister salçalı olarak da hazırlanabilir. İşkembe çorbası dana etinin işkembe kısmından yapılan limonlu ve sarımsaklı bir çorbadır. Otçul hayvanlara verilen yemlerde bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zor olduğu için hayvanın midesi dört bölümden oluşur. Bu bölümlerin birincisi işkembedir. Bu bölümde sindirimin ilk evresi başlar ve bunun sonucunda oluşan dışkı burada birikir. Bu sebepten dolayı dana işkembesini çorbalarda ve yemeklerde kullanmadan önce iyice temizlemek gerekir. Hanımlar işkembe temizlemesini ve pişirmesini oldukça meşakkatli gördükleri için genellikle marketlerde hazır olarak satılanları tercih ederler. Fakat gerekli hijyen gösterildiğinde işkembeyi çorba için hazırlaması oldukça kolaydır. Bunun için işkembe bir kaba konularak önü ve arkası 4-5 kez temiz su ile iyice yıkanır. Daha sonra işkembe kaynamış su dolu tencereye alınarak harlı ateşte iyice kaynatılır. İşkembenin üzerinde bulunan kalıntıların ve kokunun yok olması için ön haşlama mutlaka yapılmalıdır. Dana işkembenin üzeri pütür pütür bir yapıya sahiptir. Bu pütürler haşlama esnasında soyulmaya başladığında işkembe tencereden alınır. Dana işkembe düz bir zemine alınarak üzeri ve kenarları bıçak ya da fırça yardımıyla iyice temizlenir. Daha sonra tekrar 3-4 kez temiz suda yıkanır. İşkembeler daha sonra ister küp şeklinde ister şerit şeklinde doğranarak hazırlanır.

İşkembe Çorbası Kaç Kalori, Besin Değerleri Nelerdir?

İşkembe çorbasının besin değeri oldukça yüksektir ve bir o kadar da doyurucudur. İster ana yemek öncesi ister tek bir öğün olarak da tüketilebilir. Bazı evlerde sabah kahvaltılarında da tüketilir. Kalorisi oldukça düşüktür. Özellikle diyet yapanlar için tam bir protein deposudur. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerinin bolluğu sebebi ile vücuda enerji verir. Çocuklar başta olmak üzere kemik gelişimleri için çok faydalıdır. Aynı zamanda soğuk algınlığı, hazımsızlık, çeşitli mide rahatsızlıklarını giderir vücuda kuvvet verir. Birçok solunum yolları hastalıklarına karşı koruyan özellikleri vardır. İltihaplanmayı engelleyen çok güçlü bileşenler içerir. Birçok Uzman bu faydalarından dolayı işkembe çorbasının haftada en 1 kez tüketilmesi gerektiğini iletir. İşkembe çorbası piştikten sonra üzerine dökülen tereyağının en aza indirilmesi veya hiç kullanılmaması kalori değerini oldukça düşürecektir. Ayrıca işkembe çorbası içerisinde kullanılan nohut ya da tavuk gibi ek malzemeler çorbanın kalori değerinde farklılıklara sebep olur. Standart ölçülerdeki bir çorba kasesi işkembe yaklaşık olarak 100 gram civarındadır ve ortalama olarak 139 kaloridir.

100 gram işkembe çorbasında bulunan besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:
  • 5.14 gram Protein
  • 6.35 gram Yağ
  • 4.93 gram Karbonhidrat
  • 123.86 miligram Kolesterol, 221.66 miligram Sodyum, 58.29 miligram Potasyum, 22.62 miligram Kalsiyum, 54.56 miligram A Vitamini, 5.61 miligram C Vitamini ve 1.91 miligram Demir

İşkembe Çorbası Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Pişirilir?

İşkembe Nasıl Pişirilir?

İşkembe Nedir ve Nasıl Yapılır?

İşkembe Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelikte İşkembe Çorbası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte İşkembe Çorbası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?

İşkembe Çorbası Kaç Kalori?