İşkembe Nasıl Temizlenir?
15 Mayıs 2024

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Temizlenir, İşkembe temizlemesi zahmetli olarak bilinmesinden dolayı hanımların bazen kollarını sıvaması gerekebilir. İşte sizi düşünüp bu sıkıntılardan kurtulmanız adına bundan sonra farklı damak zevklerini denemeye, çok faydalı bir o kadar da besleyici bu çorba çocuklar ve yaşlılar için bulunmaz bir nimet ve şifa kaynağı olacak. Çocuklarda kemik gelişimine yardımcı, yaşlılarda ise kemik yıkımına karşı adete bir iksir olacak. Osmanlı mutfağında çok yaygın kullanılan bu şifa kaynağı olan işkembe çorbasını gençlerimizin de bu nimeti bilmeleri gerekir. Aynı zamanda bu besin değeri yüksek yiyecekleri yemenin tüm faydalarını bilen ve anlayan birçok da ev yapımı ile sağlıklı çorba hayranı da var. Sadece kemik gelişimi içinde değil aynı zamanda soğuk algınlığı, hazımsızlık, çeşitli mide rahatsızlıklarını gidererek vücuda kuvvet verir. Çorbaların birçok solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri vardır. İltihaplanmayı engelleyen çok güçlü bileşenler içerir. Doğru yapıldığı zaman usulüne göre içildiğinde bu şifa dolu güzelliklerinden faydalanmanız mümkün. Peki işkembe nasıl temizlenir ve çorbası nasıl yapılır. Şimdi hazırlığına geçebiliriz.


İşkembe çorbası terbiye edilerek veya sade olarak yapılır. İşkembe çorbası hazırlamak için işkembe iki kez haşlanır. İşkembe üzerinde bulunan kalıntıların ve kokusunun giderilmesi için ön haşlama yapılır. İşkembe temizleme işleminde ilk olarak yapılması gereken, işkembenin içini boşaltalım, önünün ve arkasının bol su ile en az 5-6 kez iyice yıkayalım. İşkembeyi temizlerken dikkat edilecek hususlardan birisi de işkembeyi bir tencereye koyalım, sonra da tencerenin içerisine, işkembelerin üzerine çıkacak kadar su koyalım. Ardından tencereyi ocağa koyalım ve ısıtıp, elimizin dayanabileceği en son sıcaklığa getirelim. Daha sonra işkembeyi suyun içinde ısıtırken, birkaç defa ters yüz edip, çevirelim. Bu arada, işkembenin kenarları soyulmaya başlayıp başlamadığına dikkat edelim. Şayet soyulma işlemi başladıysa, ocağın altını kapatalım. Daha sonra işkembeyi suyun içinden çıkartırken bir fırça ile veya bıçak ile, işkembenin kenarlarını ve pütürlü olan her yerini temizleyelim. Sonra tekrar bol su ile, ortalama 5-6 kez yıkayalım. İşkembemiz artık kullanıma hazır demektir.

İşkembe Çorbası

Öncelikle yıkadığımız işkembeyi, bir tencereye ya da düdüklüye koyalım. Ardından düdüklü tencereye işkembenin üstünü iki parmak geçecek kadar su koyalım. İçerisine 2 diş sarımsak, yarım limon ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edelim. Sonra altını az kısalım, bir buçuk ila iki saat arasında pişecek. İşkembe yumuşayana kadar haşlayalım. Düdüklü tenceremizin kapağını açalım, ancak hemen açmayalım patlar basınçtan, biraz dursun ondan sonra açalım. Açtıktan sonra pişip pişmediğine bakalım. Eğer piştiyse önceden kıymadıysak işkembeyi küp, küp, doğrayalım. İster sade ister terbiyeli yapabilirsiniz. Terbiyesi için; Küçük bir kâse alalım. İçerisine yumurta sarısı, un, yarım limon suyunu ve bir fincan kadar soğuk suyla karıştıralım. İşkembenin suyundan bir kepçe alıp, kasemize dökelim ve topak kalmayacak şekilde çırpalım. Hazırladığımız terbiyeyi yavaş yavaş, bir taraftan karıştırarak çorbamıza ekleyelim. Damak tadınıza uygun şekilde tuzu serpelim. Çorbamızı 6-7 dakika daha kaynatalım. Çorbamız kaynarken tereyağını ve pul biberi koyup yakalım. Sonra bu yağı çorbamıza ilave edelim. Ardından karıştırıp, ocağı kapatalım. Sarımsakları da havanda dövüp, üzüm sirkesi ile karıştıralım. İşkembe çorbamız hazırdır. Şimdi servis tabaklarımıza döküp, üzerine sarımsaklı sirkeyi gezdirelim.

Afiyet Olsun.

İşkembe Nasıl Temizlenir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Nohutlu İşkembe Tarifi ve Malzemeleri

Nohutlu İşkembe Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Terbiyesiz İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

Terbiyesiz İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

Güncel

Balkabağı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Balkabağı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri